Hübriid- ja elektriaotode KKK

lisas / Kolmapäev, 14 detsember 2016 / Teema Hübriid- ja elektriautod

ENAMLEVINUD KÜSIMUSED HÜBRIID- JA ELEKTRIAUTODE KOHTA

 

1) Kus saan laadida elektriautot?

Elektriautode laadijaid on paigaldatud üle Eesti ja need asuvad käidavate kohtade lähedal: ostukeskuste, bensiinijaamade, kortermajade, kaupluste juures. Laadijaid aitab kiiresti leida auto navigatsioonisüsteem. Laadimispunktid maailma eri paigus leiad SIIT >>

Hübriidmudeli puhul ei pea sa laadimisele mõtlema. Auto laeb akut sõidu ajal, pidurdades ja tühikäigul.

 

2) Kas meie (külmas) kliimas saab üldse sõita hübriid- ja elektriautoga?

Elektriaku (liitiumioon-polümeeraku) on loodud spetsiaalselt põhjamaisesesse kliimasse. Hyundai väljatöötatud akude soojusjuhtimissüsteem kindlustab elektriakude suurema ökonoomsuse ja pikema eluea. Kui auto on jäänud suure külmaga mitmeks päevaks seisma, võib juhtuda, et aku vastupidavusaeg on lühem. Seega planeeri oma käike nii, et kui suure pakasega pole autot mitu päeva kasutatud, siis enne pikemat sõitu arvesta, et autoga võiks laadimispunktist läbi käia. Kuna auto ühtlasi ka soojeneb laadimise ajal, siis peale laadimist saad istuda sooja autosse ja alustada teekonda.

 

 

3) Kui pika teekonna saan sõita ühe laadimisega?

KONA Electric 64 kwh mudeliga saad sõita kuni 449 km ja 39,2 kwh kuni 289 km (WLTP). IONIQ Electricuga saab sõita järjest kuni 280 km. IONIQ Plug-In sõidab 50 km oma akuga ja seejärel lülitub sisse bensiinimootor. IONIQ Hybridiga on võimalik sõita 1320 km. Tegelikku kilometraaži mõjutavad ilmaolud ja sinu sõidustiil.

 

4) Mis juhtub, kui elektriaku saab tühjaks sõitmise ajal?

Hyundai elektriautodel on sisseehitatud hoiatussüsteem, mis näitab üsna täpselt, kui suur on sõiduulatus. Laetav hübriid (IONIQ Plug-In) lülitub ümber bensiinimootorile, kui elektriaku on tühjenenud 15%-ni. Samal ajal hakkab bensiinimootor elektriakut laadima, kuid kõige efektiivsem on teha seda siiski laadija abil. Hübriidi (IONIQ Hybrid, Tucson mild-hybrid) elektriakut pole vaja laadida, sest see laeb end sõidu ajal automaatselt.

 

5) Kui palju võtab laadimine aega?

Laadimisaeg sõltub sellest, kui palju elektrit on vaja juurde laadida. Kiirlaadijaga laed oma IONIQ Electricu orienteeruvalt 30 minutiga ja KONA Electricu (64 kwh) 54 minutiga.

 

 

6) Kui turvaline on elektriauto?

Tänu auto põhja alla paigutatud akuplokile asub elektriauto raskuskese erakordselt madalal. See parandab auto manööverdamisvõimet ja liikuvust. Autodel on autonoomne hädapidurdus- ja pimenurga jälgimissüsteem, lisaks veel sõidurajal püsimise abisüsteem. Intelligentne kiirushoidik hoiab lisaks püsikiirusele automaatselt ka ohutut pikivahet sinu ja ees sõitva auto vahel. Ohutuse seisukohalt kõige tähtsamate autokere struktuuride tugevdamiseks on kasutatud kuumstantsimist, kõrgtehnoloogilisi liimaineid jms.

 

7) Kuidas on sõita Hyundai särtsuautodega?

Eriti elektriautod, kuid samuti ka hübriidautod, on tuntud oma vaikse ja sujuva sõidu poolest. Hyundai IONIQ Hybrid ja Plug-In on saadaval DCT-käigukastiga. See muudab auto ärksaks ja sportlikuks. Tucson mild-hybrid on 8-käigulise automaatkäigukastiga.

 

8) Kuidas elektriauto laeb 12 V lisaakut? Millal ta seda teeb?

Kui auto on pargitud, siis auto süsteem kontrollib 12 V aku laetust perioodiliselt ja laeb seda vastavalt vajadusele – vähemalt iga kolme päeva möödudes. Kui auto on laadijaga ühendatud, toimub automaatselt ka 12 V aku laadimine.

 

 

9) Mida teha, kui elektriauto laadimisluuk ei avane?

Võimalik, et luuk on lume või jää tõttu raske avada. Puhasta luuk ja selle ümbrus lumeharjaga lumest ja jääst ja proovi uuesti avada. Kui luuk siiski ei avane, koputa mõõduka jõuga luugile, et purustada luuki ümbritsev jää ja ava luuk. Enne laadimispistiku ühendamist puhasta luugi alt laadimisühenduste ümbrus lumest. Laadimise lõpetades puhasta laadimisühenduste ümbrus sinna tuisanud lumest või sadanud vihmast enne luugi sulgemist.

 

10) Mida teha? Autoga kaasas olev laadija vilgub punaselt ja ei hakka autot laadima.

Võimalik, et on tekkinud rike vooluvõrgu ühenduse või laadimisseadmega. Ühenda laadija vooluvõrgust ja auto küljest lahti. Kontrolli visuaalselt laadimisseadet ja vooluvõrgu ühendust, kas on väliste vigastuste tundemärke. Kui auto originaalsel laadimisseadmel on vigastuste tundemärke pöördu Hyundai esinduse poole.

 

 

11) Näidikule ilmus kilpkonna märk, mida see tähendab?

See lamp süttib kui kõrgepingeaku on tühjenenud kriitilise piirini. Ühendage auto esimesel võimalusel laadijaga. Kui jätkate sõitu, võib aku tühjenemise tõttu auto ka seiskuda.

 

12) Kuidas mõjutab rehvivalik elektrikulu?

Nii nagu sisepõlemismootoriga autol sõltub kütuse kulu ilmastikust, temperatuurist, teeoludest, sõidukiirusest, sõidustiilist ja rehvirõhust, on samadest teguritest mõjutatud ka elektriauto elektrikulu. Tavapärased ökonoomsust soodustavad tegurid ja sõiduvõtted on abiks ühe laadimisega pikema sõiduulatuse saavutamisel.

 

13) Palju maksab elektriauto või pistikhübriidiga sõit? Kas pistikhübriidiga tuleks sõita pikka maad algul elektriga või tuleks sõita kohe kui hübriidiga? Kumb on soodsam?

Auto näidikupaneelis saab jälgida tehtud sõitude elektrikulu. Näiteks: elektrikulu on 15 kW 100 km kohta. Korruta 15 kW oma elektritariifiga ja saad elektri maksumuse 100 km kohta. Pistikhübriidi kasu tuleb kõige paremini välja kui akut laetakse vooluvõrgust võimalikult sagedasti, ideaalis alati kui aku on tühjenenud. Mida suurem on elektrisõidu osakaal, seda ökonoomsem on auto.

 

14) Kui kaua aku vastu peab ja palju väheneb aku mahtuvus ajas?

Hyundai annab kõrgerpingeakudele garantii – 8 aasatat või 200 000 km. Tegemist on kaua kestma loodud tootega.

 

 

15) Kas 100% tühja elektriautot võib pukseerida?

Elektrioautot ei ole lubatud pukseerida, transport on ette nähtud veduki peal.

 

16) Kui elektriakuga sõiduk süttib põlema, kas on eritingimused selle kustutamiseks võrreldes tavaautoga?

Päästeametil on sise-eeskirjad sellisteks olukordadeks. Elektriauto põlema süttimisel tuleb esmalt teavitada ümbritsevaid inimesi tekkinud ohust ja võtta ühendust päästeametiga.

 

17) Kui auto on laadijas, kas samal ajal auto soojenduse sees hoidmine või lihtsalt auto on sisse lülitatud (nt suvel istud autos ja teed arvutiga tööd), kas sellisel juhul on laadimisaeg pikem?

Kui elektriauto on laadimisjaamaga ühendatud, saab auto soojendus- ja jahutussüsteeme töös hoida. See pikendab ka laadimise aega sõltuvalt kui suure koormusega süsteeme kasutatakse. Lihtsaim viis on kontrollida näidikupaneelil laadimise lõpuni jäävat aega.

 

18) Mis on elektriaku tarkvara kalibreerimine?

Tarkvara uuendused elektriauto süsteemidele tulevad tootjatehaselt vastavalt vajadusele. Regulaarset tarkvara uuendust või n-ö kalibreerimist ette nähtud ei ole. Kui soovite kontrollida kas autole on tootjapoolseid tarkvarauuendusi tuleks pöörduda Hyundai teenindusse.

 

19) Mida teha, kui tühjeneva akuga oled hea õnne peale jõudnud laadijani, aga see ei tööta?

Helista laadimispunktis näidatud klienditoe numbrile. Kui autot ei ole võimalik laadida, siis võtke ühendust autoabiga.

 

 

20) Kui mul kodus elektriauto laeb, kas see seab piirangud teistele energiatarbijatele?

See sõltub teie kodusest elektrisüsteemist: mitu faasi on kasutusel, peakaitsme võimsus, faaside jaotus jne. Soovitame konsulteerida elektritöödele spetsialiseerunud ettevõttega.

 

21) Kas pikendusjuhet tohib laadimiseks kasutada?

Pikendusjuhet ei ole soovitatav kasutada. Kui peaksite seda siiski tegema, siis kerige pikendusjuhe täies ulatuses lahti. Peate veenduma, et pikendusjuhe on sobilik vajaliku suurusega voolu edasi andmiseks.

 

22) Mis on elektriauto kuluvad osad? Kas ma võin neid ise ka vahetada?

Elektriauto vajab regulaarset hooldust kord aastas või iga 15 000 km järel. Vahetamist võib vajada salongiõhu filter, pidurivedelik, reduktori õli. Lisaks on ette nähtud auto süsteemide kontroll diagnostikaseadmega. Soovitame hooldused teostada ametlikus Hyundai esinduses, sest elektriauto tehnoloogia on väga spetsiifiline ja vajab margipõhiseid teadmisi. Ebapiisav auto kontroll võib hilisemalt tekitada suuri remondi- või hoolduskulusid.

Fotod: Teslabjørn, Mārcis Gaujenietis/Kursors

 

 

ÜLES